Kinta je napisao:
PCB ima uglavnom tri funkcije, ali nemaju svi.
-zastita od kratkog spoja
-zastita od previsokog napona punjenja
-zastita od preniskog napona praznjenja
Druga i treca zastita nemaju nikakvu funkciju kod mehanickog moda. A ova prva je nepotrebna ako koristis Panasonic 3100mAh.
Malo sam proučavao raznorazne zaštite Li-Ion baterija. No, teorija je jedno, a praksa sasvim drugo. Čitatelju kojeg ne zanimaju tehnikalije predlažem da preskoči ovaj post. Ako još čitate, nadam se da neću biti pretjerano dosadan. Meni je zanimljivo, a možda nekom putniku namjerniku dobro dođe.
Kinta, osim ovoga o čemu ti pričaš, (PCB - protected circuit module - mali elektronički sklop unutar kućišta baterije koji štiti od tri gorenavedene stvari), vidim da postoje još barem dvije vrste zaštita.
Mehanička zaštita kao CID (circuit interrupt device), koja u slučaju kada pritisak u članku poraste iznad dozvoljenih granica prekida kontakt članka s pozitivnim polom na kućištu i čini bateriju neupotrebljivom.
Zaštita protiv previsoke temperature članka izvedena pomoću termistora s pozitivnim temperaturnim koeficijentom (PTC). Dakle, čim veća temperatura, tim veći otpor, čime se postiže veće ograničenje struje u slučaju pregrijavanja.
To je sve divno i krasno, ali ako sam te dobro skužio, nekako želiš između redaka natuknuti da je najbolje pustiti sve te điđe-miđe i koristiti nezaštićene baterije, čak i u mehaničkim modovima.
Da budem potpuno iskren, ne vidim kako zaštita može odmagati, osim što povećava cijenu, ali tu se svi slažemo da ne treba škrtariti barem što se baterija tiče.
Ono što meni fali je praktično iskustvo u parilačkom smislu pa očito zbog toga ne vidim razlog zašto i kada zaštita nije poželjna (govorim isključivo o mehaničkim modovima), barem ona od kratkog spoja u slučaju PCB-a ili ove druge dvije.
Nadam se da shvaćate moju zabrinutost (koja je možda neopravdana), jer ne bih baš htio da mi baterija eksplodira u ustima ili ruci, bez obzira na ovaj video gdje frajer navodno sat vremena drži punu nezaštićenu bateriju od 3,1 Ah u kratkom spoju koja ne samo da ne eksplodira nego i preživi skoro bez posljedica (što mi je blago rečeno sumnjivo).
Ovaj strah ima i temelj jer sam imao prilike doživjeti eksploziju baterije iz prve ruke.
Doduše, bilo je to davno i radilo se o NiCd članku. Eksplodirao uslijed prepunjavanja (jer je drugi članak u bateriji bio u kratkom spoju) i ostavio lijepu rupetinu u stropu. Na sreću, nitko nije ozbiljnije stradao (osim privremenog gubitka sluha i finog zvonkog tinitusa sljedećih tjedan dana
)